Stolice na OK

Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 8000 pacientů s kolorektálním karcinomem a zhruba 4000 pacientů na něj zemře. U mužů je incidence i mortalita kolorektálního karcinomu vyšší než u žen. Život Vám může zachránit včasná diagnóza, protože toto onemocnění lze léčit.

Vyšetření kolorektálního karcinomu

Laboratorní rozbor na okultní (skryté) krvácení do stolice patří mezi prvotní vyšetření, které může upozornit na onemocnění kolorektálním karcinomem. Před tímto vyšetřením obdržíte sadu na odběr vzorků stolice. Vyšetření je bezbolestné, odběr vzorku provádí pacient doma. Pokud test zjistí přítomnost krve ve stolici, nemusí to nutně znamenat, že máte rakovinu. Výsledek pouze upozorní lékaře, že by měl provést další vyšetření (ve většině případů kolonoskopii), které přítomnost nádoru ve střevě odhalí či vyvrátí.

Ačkoli má každý Čech starší 50 let jednou ročně nárok na bezplatné vyšetření stolice na okultní krvácení, které je hrazeno ze zdravotního pojištění, prevenci by neměli podceňovat ani mladší lidé. Tento druh vyšetření totiž pomáhá odhalit již prvotní fázi rakoviny tlustého střeva nebo konečníku, ve kterém je velice vysoká šance na úplné vyléčení. Bohužel, praxe ukazuje, že výjimkou nejsou ani pětadvacetiletí pacienti s kolorektálním karcinomem. Stačí přitom zajít na kterékoli odběrové místo společnosti synlab czech a požádat o odběrovou sadu jako samoplátce.