Stolice na OK

Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 8000 pacientů s kolorektálním karcinomem a zhruba 4000 pacientů na něj zemře. U mužů je incidence i mortalita kolorektálního karcinomu vyšší než u žen. Život Vám může zachránit včasná diagnóza, protože toto onemocnění lze léčit.

Onemocnění tlustého střeva

Nemoci tlustého střeva vždy souvisejí s trávením, a proto často způsobují mnoho nepříjemností. Přestože je pro nás leckdy obtížné o těchto příznacích hovořit, rozhodně není radno léčbu podceňovat či odsouvat. Mezi časté a poměrně snadno léčitelné nemoci patří plynatost, hemoroidy či syndrom dráždivého tračníku. Nebojte se promluvit si o potížích se svým praktickým lékařem. Závažnějším onemocněním je zánět slepého střeva, který je nutné řešit jeho chirurgickým odstraněním, protože může být životu nebezpečný. Crohnova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění trávicího systému, kdy vznikají ve střevech zánětlivé vředy. Ty mohou nakonec i zúžit jejich průchodnost. Crohnova nemoc je onemocnění, způsobené částečně geneticky a částečně vlivem životního stylu.

Nemocí, která velmi často postihuje českou populaci, je kolorektální karcinom, neboli nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Kolorektální karcinom je zhoubný nádor, který vzniká z buněk vystýlajících tlusté střevo či konečník. Přesná příčina onemocnění rakovinou tlustého střeva není známa. S největší pravděpodobností se jedná o kombinaci dědičných předpokladů a vnějších faktorů. Jedním z nich je věk – kolorektální karcinom se ve většině případů diagnostikuje po padesátém roce života. Onemocnění se v České republice častěji vyskytuje u mužů než u žen. Neméně důležitý faktor hraje životní styl – strava obsahující velké množství živočišných tuků, červeného masa, nadváha, kouření a konzumace alkoholu i pohodlný životní styl s nedostatkem pohybu.