Stolice na OK

Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 8000 pacientů s kolorektálním karcinomem a zhruba 4000 pacientů na něj zemře. U mužů je incidence i mortalita kolorektálního karcinomu vyšší než u žen. Život Vám může zachránit včasná diagnóza, protože toto onemocnění lze léčit.

Prevence onemocnění

Kolorektální karcinom je vyléčitelné onemocnění, pokud se zachytí včas. Proto má jeho prevence veliký význam. Prvním krokem je dodržování zásad zdravého životního stylu, vhodný poměr pohybových aktivit a odpočinku, vyhýbání se stresovým situacím a udržení optimální váhy. Dbejte na vyváženou a rozmanitou stravu – konzumujte potraviny bohaté na vlákninu a ryby, naopak omezte podíl masných výrobků a živočišných tuků. Svůj význam má ve zdravém jídelníčku i úprava potravin – smažená jídla raději vynechte, nahraďte je vařenými či restovanými pokrmy.

Každý pacient nad 50 let věku má jednou ročně právo na vyšetření stolice na okultní krvácení, které hradí zdravotní pojišťovna. Zeptali jste se už na tuto možnost svého praktického lékaře?